Paris’te ziyaret edilmesi gereken 5 müze

Kategori: Genel
Yazan:
Tarih: 28 Mart 2010

Musée d’Orsay; müzesi Sen Nehri’nin sol tarafında kalan Lille caddesindeki eski tren garının içinde bulunmaktadır. 1848 – 1914 yılları arasında önceden tasarlanmış değilde tamamen doğaçlama olarak gelişen, gözün o anda gördüğünü renk ve çizgiyi kağıta döken impressyonist ve postimpresyonist sanatçıların eserlerine ev sahipliği yapmış bir müzedir. Orsay müzesinde tabloların yanı sıra Auguste Rodin ve Camille Claudel gibi ünlü heykeltraşların eserleri sergilenmektedir.

Musée Rodin: Auguste Rodin 1908’den itibaren Paris’te Hotel Biron’da yaşamaya başlamıştır. Hotel Biron’un müzeye dönüştürülmesi karşılığında tüm eserlerini Fransız Hükümetine bağışlayacağını belirtmiştir.Rodin müzesinde sanatçının Düşünen Adam ve Öpücük gibi en bilinen eserileride sergilenmektedir. Bu müzede Rodin’in eserleri dışında, Camille Claudel’in eserlerinin tutulduğu özel bir oda bulunmaktadır.

Musée du Montparnasse: Montparnasse Müzesi eskiden Marcel Gromaire ve Despierre tarafından idare edilen Ressam Akademisi’nin bulunduğu pasajın sonundaki alanda fotoğrafçı Marc Veux tarafından kurulmuştur.O bölgede bulunan diğer sanatçılarla ilişkileri kuvvetli olan Marc Veux, onlarında eserlerinin bulunuduğu koleksiyonu bu müzede sergilemiştir. Müze birçok ayrı sanat dalllarındaki insanları bir araya getirerek saygın bir ortam oluşturmuştur. Bu saygınlıkta turistlerin kendilerini bu atmosfere kaptırmalarına aracı oluyor. Sanat severlerin bu müzeyi görmeden dönmesi büyük bir kayıp olacağından dolayı müzenin adresini vermeyi bir borç biliyorum. Adres: Musée du Montparnasse 21 avenue du Maine 75015 Paris

Espace Salvador Dali: Müzesi ürrealist sanatçı Salvador Dali’ye adanmıştır.Dali’nin bir çok heyekeli ve çizimleri dışında, resimleride sergilenmektedir.Gravürlerede yer verilen bu müze kalıcı sergi olma özelliğine sahiptir.Espace Salvador Dali, toplantı ve basın konferanslarıyla birlikte; akşam yemekleri, galalar , etkinliklere ev sahipliği yapmıştır.

Louvre Müzesi; Kraliyet Binası olarak hizmet vermekteyken 1793 yılında müzeye dönüştürülmüş güzel bir mimari eserdir. Müzede tablolar, heykeller ve antikaların yanı sıra Mona Lisa, Venus de Milo gibi ünlü eserler de görülebilir. Davinci Code filminden herkesinde hatırlayacağı gibi müzeye bir cam piramit bulunmaktadır.

Yorum yapın

İtalya Tatili
  RSS ile takip edin
  İspanya Tatili
   RSS ile takip edin
   Amerika Tatili
    RSS ile takip edin