Paris’e genel bakış

Kategori: Genel
Yazan:
Tarih: 28 Mart 2010

Paris Fransa’nın başkenti olmasının yanı sıra, bilim, kültür, sanat alanlarında da dünyanın önde gelen merkezlerinden birisidir. Pariste gezilecek yerlerin başında benimde ilgimi çeken ve turistlerin ilgi gösterdiği Eyfel Kulesi gelmektedir.

Paris’in ünlü demir kulesi Eyfel Sen Nehri kıyısında olup Paris manzarası için en güzel noktadır.

Louvre Müzesi Kraliyet Binası olarak hizmet vermekteyken 1793 yılında müzeye dönüştürülmüş güzel bir mimari eserdir. Müzede tablolar, heykeller ve antikaların yanı sıra Mona Lisa, Venus de Milo gibi ünlü eserler de görülebilir. “Da Vinci Code” filminden herkesinde hatırlayacağı gibi müzeye bir cam piramit bulunmaktadır.

Paris’i izlemekte ayrı bir keyif aldığımız bir diğer yerde tabiki Notre Dame Katedralidir. Gotik mimari özellikleri taşıyan bu Katedral birbirinden farklı üç kapıya sahiptir ve bu kapılardaki mimari güzellik dikkat çekicidir.

Paris’i gezdik yorulduk ve acıktık unutmamamız gereken tek adres Champs Elysées caddesi.Kaliteli yemek yiyebileceğiniz, içki içebileceğiniz yerlerin başında gelir.Bunların yanı sıra araba galerileri ve sinemaları bulabilirsiniz ve bulvarın batıdaki son noktası olan Zafer Takı anıtı bizi uğurluyor.

Sacre coeur Paris’in meşhur kiliselerinden biridir.Kiliseye ulaşabilmek için çok yokuşlu bir tepeye tırmanmamız gerekiyor(!). Montmarte’deki bu tepeye ulaşabilmek için metrodan indikten sonra dik merdivenler çıkmamız gerekiyor. Kubbelerinden dolayı camiye de benzetilen kilise, içindeki muhteşem heykel ve tablolarıyla ünlüdür.Kilise çevresindeki ara sokaklardan biraz daha yukarı gidildiğinde karşınıza Ressamlar Tepesi çıkıyor. Sanatını icra etmek için dünyanın her yerinden gelen ressamlarla dolup taşar. İsterseniz bu gezinin
anısına onlara portrenizi yaptırabilir ya daParis manzaralı resimler satın alabilirsiniz.

Ve tabiki Seine Nehri.Çevresinde sayısız tarihi kalıntılar barındıran ve kıyıları zarif parklarla dolu bir yerdir. Paris’i Kuzey ve Günet olmak üzere ikiye bölmektedir.

Paris’teki güzellikler saymayla bitmez; Moulin Rouge, Orsay Müzesi, EuroDisney, Versay Sarayı gibi bir çok gezebileceğimiz yer vardır.

Yorum yapın

İtalya Tatili
  RSS ile takip edin
  İspanya Tatili
   RSS ile takip edin
   Amerika Tatili
    RSS ile takip edin